Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpráva pro výbor župy 30.5.2015

17. 6. 2015

Zpráva vzdělavatelského odboru pro výbor župy Komenského dne 30. 5. 2015

 

Rok 2015 byl vyhlášen Rokem sokolské architektury. Souvisí to s 90. výročím otevření Tyršova domu v Praze – 24. 5. 1925. Při této příležitosti vychází publikace Dr. Bartůňka, který popisuje celou historii sokolského areálu s Michnovým palácem, zakoupeným v roce 1921 Sokoly jako ruina a který byl velmi citlivě restaurován. Vystavěná tělocvična podle návrhu arch. Krásného byla budována velkoryse od podzemního bazénu, vlastní tělocvična má rozlohu 1000 m2, v dalším podlaží zřízeny učebny, kanceláře a ubytovací prostory, část zastřešení potom stavěna jako sluneční lázně s krásnou vyhlídkou na Prahu. V současné době je Tyršův dům zařazen mezi skvosty Prahy.

V celé České republice se nachází víc než 1000 sokoloven, v mnohých místech patří k architektonicky nejcennějším stavbám v místě. V župě Komenského jsou největší sokolovny ve Zlíně, Malenovicích, Napajedlích, Uh. Hradišti, Uh. Brodě, Luhačovicích, dále v Tlumačově, Otrokovicích, St. Městě, Bojkovicích, Vlčnově, Želechovicích, také ve Zlíně – Prštném, Březnici, Štípě, Bzové, dříve v Hluku, Uh. Ostrohu, Slušovicích, Slavičíně.

Ve spolupráci s odborem všestrannosti je letos vypsána akce Noc sokoloven na pátek 11. září 2015. Tělocvičné jednoty si mají podle svých podmínek a možností připravit do sokolovny program – ukázky cvičení, historie, kulturní program, soutěže, deskové hry apod. Vše hlavně pro své členy, ale zároveň také pro své příznivce i širokou veřejnost.

Na letošní rok byla vzdělavatelským odborem ČOS vypsána literární soutěž pro mládež Naše sokolovna. Vypracováno bylo 15 prací, které budou vydány ve sborníku – jedna z nich je také ze župy Komenského, o hradišťské sokolovně. Pochvala a dík za to patří hlavně ses. Ilčíkové.

Další pochvala míří do Uh. Brodu za organizaci a uskutečnění Brodského máje. 8. května za velké účasti diváků se představili cvičenci z Uh. Brodu, Zlína, Uh. Hradiště, Bánova, Otrokovic, Malenovic a hosté ze župy Hanácké. Dík patří hlavně cvičitelkám ses. Mahdalové, Opálkové, Měcháčkové a celému výboru T. J. Sokol Uh. Brod.

Na závěr připomínám podzimní akce:

  • Setkání sokolů na Javořině
  • 8. říjen – památný den Sokolstva – pietní akce a večer sokolských světel

 

Děkuji za spolupráci                          NAZDAR

Ing. Antonie Řádková, vzdělavatelka župy Komenského